دوره 31، شماره 11 - ( بهمن 1402 )                   جلد 31 شماره 11 صفحات 7193-7179 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (180 مشاهده)
مقدمه: نقایص ایمنی اولیه اختلالات نسبتاً نادر و هتروژنی هستند که یک یا چندین عضو از سیستم ایمنی دچار اختلال عملکرد می‌شود. اکثریت این افراد با توجه به نوع اختلالی که دارند دچار عفونت‌های مکرر با جرم‌های متفاوت می‌شوند. این افراد به ‌دلایل مختلفی ممکن است مستعد بیماری‌های بدخیم باشند. نوع بدخیمی بستگی به نوع نقص ایمنی اولیه سن بیمار و نوع ویروسی که بیمار به آن مبتلا شده است دارد. پیشرفت‌های بسیار مهمی در خصوص درک مکانیسم‌های مولکولی نقایص ایمنی سلولار و هومورال صورت گرفته است که دانسته‌های ما را درباره بروز انواع عفونت‌ها و تومورها در هر یک از این اختلالات افزایش داده و در تشخیص زودهنگام این عوارض به ما کمک می‌کند. شواهد متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد سیستم ایمنی در بروز بسیاری از بدخیمی‌ها نقش مهمی به عهده دارد. جستجوی مقالات در پایگاه‌های اطلاعاتی google scholar، pubmed، web of science ، scopus صورت گرفت. در این بررسی از جدیدترین و معتبرترین مقالات به زبان انگلیسی مرتبط با موضوع استفاده شد.
نتیجه‌گیری: بیماران مبتلا به نقص ایمنی اولیه از آنجایی که مستعد عفونت‌های متعدد می‌باشند، بدخیمی‌های گوناگونی در آن‌ها دیده می‌شود. تکرار بعضی بدخیمی‌ها در خانواده‌ها به خصوص بدخیمی‌های خونی این هشدار را به ما می‌دهد که در پس این بدخیمی‌ها، ممکن است یک نوع نقص ایمنی اولیه‌ای نهفته باشد و لزوم ارزیابی سیستم ایمنی را در گروهی از این بیماران ایجاب می‌کند.
متن کامل [PDF 1011 kb]   (134 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (107 مشاهده)  
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: ایمونولوژی
دریافت: 1402/2/31 | پذیرش: 1402/7/9 | انتشار: 1402/11/15

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.