دوره 30، شماره 5 - ( مرداد 1401 )                   جلد 30 شماره 5 صفحات 4896-4887 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (714 مشاهده)
مقدمه: تولید آنزیم­‌های بتالاکتاماز توسط باکتری‌­های خانواده انتروباکتریاسه یکی از مشکلات بهداشتی و درمانی در سطح دنیاست. شیوع این آنزیم­‌ها در نواحی جغرافیایی مختلف و با زمان تغییر می‌کند. با توجه به عدم مطالعه نسبت به شناسایی ژن­‌های بتالاکتامازهای وسیع الطیف blaSHV, blaCTX-M, blaTEM در ایزوله­‌های انتروباکتر آئروژنز جدا شده از موارد عفونت ادراری در شهرستان شهرکرد، ژن‌های مذکور از نظر فنوتیپی و ژنوتیپی بررسی گردید.
روش بررسی: در این مطالعه توصیفی مقطعی، الگوی حساسیت ضد باکتریایی 50 ایزوله انتروباکتر آئروژنز به سفوتاکسیم، سفتازیدیم، سفتریکسون و سفالوتین با استفاده از روش انتشار دیسک  مورد آزمایش قرار گرفت. سپس ایزوله­های مقـاوم بـه آنتی بیوتیک­های فوق به‌وسیله تست تاییدی دیسک­‌های ترکیبی سفوتاکسیم-کلاولانیـک اسـید و سـفتازیدیم- کلاولانیک اسید بررسی شدند. سپس در سویه‌­های مولد بتالاکتاماز وسیع‌الطیف وجود ژن‌­های blaSHV, blaCTX-M, blaTEM, در حضور پرایمرهای اختصاصی بررسی شد.
نتایج: از 50 ایزوله انتروباکتر آئروژنز مورد بررسی در این مطالعه 32 ایزوله (64 درصد) در بررسی فنوتیپی مولد بتالاکتامازهای وسیع‌الطیف تشخیص داده شدند که  فراوانی ژن­های blaCTX-M  ،blaTEM  و blaSHV به ترتیب 30 درصد، 20 درصد و 14 درصد گزارش گردید. در تجزیه و تحلیل آماری بین مقاومت به آنتی‌بیوتیک سفتریکسون و ژن  blaCTX-Mارتباط آماری معنی‌داری مشاهده گردید (0/05p <).
نتیجه‌گیری: مطالعه حاضر حاکی از آن است که ایزوله‌­های انتروباکتر آئروژنز مولد ESBL از شیوع نسبتا بالایی برخوردارند. افزایش میزان این گونه­‌ها غالباً ناشی از تجویز غیر منطقی آنتی­بیوتیک‌­ها است که رفع این مشکل مستلزم به­‌کارگیری عوامل ضد میکروبی جدید و محدود نمودن استفاده غیرضروری از عوامل ضدمیکروبی و افزایش بهره‌گیری از ابزارهای کنترل عفونت می‌­باشد.
متن کامل [PDF 859 kb]   (344 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (670 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: 1400/7/4 | پذیرش: 1400/9/10 | انتشار: 1401/5/15

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.