دوره 28، شماره 3 - ( خرداد 1399 )                   جلد 28 شماره 3 صفحات 2453-2466 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (918 مشاهده)
مقدمه: یائسگی بر جنبه‌های مهم زندگی زنان تأثیر می‌گذارد. هدف از این مطالعه تجربی، بررسی تمرین مقاومتی در کنار دریافت ویتامینD و کلسیم در دوره قبل از یائسگی بر تراکم معدنی استخوان در موش صحرایی بود.
روش بررسی: حیوانات به‌طور تصادفی به گروه‌های کنترل، دارونما، ویتامینD، کلسیم، تمرین مقاومتی، ویتامینD +کلسیم، ویتامینD+ تمرین مقاومتی، کلسیم+ تمرین مقاومتی، ویتامینD+کلسیم+ تمرین مقاومتی تقسیم شدند. گروه‌های کنترل و دارونما به ترتیب با رژیم غذایی استاندارد و روغن کنجد تغذیه شدند. اوارکتومی بعد از دو ماه تمرین مقاومتی، کلسیم و یا ویتامین Dانجام شد. تراکم و میزان مواد معدنی استخوان اندازه‌گیری شد. رنگ آمیزی هماتوکسیلین-ائوزین جهت بررسی قطر و تعداد سلول‌های استخوانی انجام شد. تجزیه و تحلیل آماری با استفاده از نرم افزارversion 20  SPSS و آزمون آماری تحلیل واریانس یک طرفه انجام شد.
نتایج: در مقایسه با گروه کنترل افزایش میزان تراکم مواد معدنی استخوان در ناحیه کمر در گروه تمرین مقاومتی بیشتر از بقیه گروه‌ها (0/001P<) بود. میزان مواد معدنی استخوان کل بدن در گروه‌های کلسیم و کلسیم+تمرین مقاومتی بالاتر از گروه کنترل بود (0/05P<). قطر کل استخوان در گروه‌های ویتامینD، کلسیم+ تمرین مقاومتی، ویتامینD+ تمرین مقاومتی و کلسیم+ ویتامینD+ تمرین مقاومتی کمتر از سایر گروه‌ها بود. تعداد سلول‌های استئوکلاست گروه‌های تمرین مقاومتی، ویتامینD+ تمرین مقاومتی (0/05P<) ، کلسیم+ ویتامینD، کلسیم+تمرین مقاومتی و کلسیم+ ویتامینD+ تمرین مقاومتی (0/001P<) نسبت به گروه کنترل کاهش داشت.
نتیجه‌گیری: ورزش مقاومتی منظم به همراه مصرف ویتامینD و کلسیم در دوره قبل از یائسگی موجب افزایش تراکم و مواد معدنی استخوان می‌شود که می تواند روند پوکی استخوان را در دوره یائسگی به تأخیر بیندازد.
متن کامل [PDF 1276 kb]   (396 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1064 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: 1398/9/30 | پذیرش: 1399/4/23 | انتشار: 1399/4/23