دوره 25، شماره 2 - ( اردیبهشت 1396 )                   جلد 25 شماره 2 صفحات 78-90 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3656 مشاهده)

مقدمه: بیماری سالمونلوز بر اثر مصرف مواد غذایی آلوده به سالمونلا در انسان و حیوانات ایجاد می‌شود. سالمونلا، توان ایجاد عفونت خود را به واسطه داشتن ژن‌های بیماری‌زایی متعدد کسب کرده است. ژن sipC یکی از ژن‌های بیماری‌زایی سالمونلا است که پروتئین SipC را کد می‌کند. هدف از این پژوهش ایجاد یک کاست ژنی به منظور دست‌کاری ژنتیکی سالمونلا انتریتیدیس در محل ژن sipC هست.

روش بررسی: در این مطالعه تجربی، پس از استخراج DNA از سالمونلا، نواحی فرادست (up) و فرودست (down) ژن sipC به روش PCR، تکثیرو محصولات PCR به روش همسانه‌سازی T/A در وکتور pGEM درج شدند. به منظور ایجاد سازواره نهایی، هر یک از قطعات نواحی فرادست و فرودست ژن sipC به ترتیب در وکتور pET32 ساب کلون گردیدند و صحت کلونینگ با روش‌های PCR و هضم آنزیمی بررسی شد.

نتایج: تکثیر نواحی 320 جفت بازی فرادست و 206 جفت بازی فرودست ژن sipC با روش PCR با موفقیت انجام شد. همسانه‌سازی T/A این قطعات، سبب تشکیل دو وکتور نوترکیب pGEM-up و pGEM-down شد. نتایج تایید صحت ساب کلونینگ، موید تشکیل کاست ژنی نهایی pET32-up-down است.

نتیجه‌گیری: کاست ژنی ساخته شده در این مطالعه به عنوان یک کاست چند منظوره قادر به دست‌کاری اختصاصی ژن sipC سالمونلا به روش نوترکیبی همسان است. این سازواره ژنی از پتانسیل لازم برای حذف ژن sipC و یا درج هر ژن مفید و مؤثری به جای ژن sipC، برخوردار است.

متن کامل [PDF 913 kb]   (1369 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زیست شناسی
دریافت: 1395/7/28 | پذیرش: 1395/11/3 | انتشار: 1396/3/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.