دوره 26، شماره 6 - ( شهریور 1397 )                   جلد 26 شماره 6 صفحات 528-541 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1313 مشاهده)
مقدمه: شیمی درمانی از مؤثرترین شیوه­های مبارزه با تومورهای متاستاتیک است. هدفمند نبودن آن، با عوارض جانبی بسیاری همراه است. هدف از این مطالعه؛ بررسی فرمولاسیون­های مختلفی از سامانه هیبریدی لیپونیوزوم به منظور دستیابی به فرمولاسیونی بهینه و هدفمند، جهت ارائه عملکرد مناسب در شیمی درمانی سرطان؛ به عنوان یک داروی مکمل بوده است.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوعی مطالعه تجربی میباشد. پنج سامانه لیپونیوزومی با فرمولاسیون­های مختلف حاوی DPPC، کلسترول و  اسپن60 به روش فیلم نازک سنتز شدند. 3 فرمول بر اساس بازده درون­گیری کورکومین انتخاب گردیده و پروفایل رهایش آنها جهت گزینش فرمول نهایی بررسی شد. سپس؛ فرمولاسیون نهایی با DSPE-mPEG(2000) بهینه گردیده و ضمن بررسی پروفایل رهایش آنها در محیط­های شبیه­سازی شده سلول سالم و سرطانی؛  شاخصه­های فیزیوشیمیایی فرمول نهایی با استفاده از دستگاه­های ZetaSizer، FTIR و SEM تعیین گردید.
نتایج: فرمولاسیون نهایی لیپونیوزوم پگیله کورکومین دارای اندازه­ nm5/147، درون گیری 85/1 ± 12/%98 ، پتانسیل زتا mV90/8- و PDI 176/0 بوده است. حداکثر رهایش دارو برای این نانوسامانه در محیط شبیه به سلول سالم 02/19% و سلول سرطانی 88/24% بوده است. بررسی­های FTIR و SEM، نشان می‌دهد دارو و نانوحامل برهم کنش شیمیایی منجر به تغییر گروه­های عاملی نداشته و ذرات آن مورفولوژی کروی دارند.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه ضمن تایید نیمه‌ هدفمندی سامانه، نشان می دهد حامل بدون ایجاد تغییر در ماهیت شیمیایی دارو، داروی دربرگرفته شده را با نرخ پیوسته و کنترل شده آزاد ساخته است. به نظر می­رسد؛ سایز نانو و شارژ ناچیز آنیونی سامانه، حاکی از برداشت سلولی بالای سامانه باشد.
متن کامل [PDF 1312 kb]   (928 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فارماکولوژی
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۳