دوره 26، شماره 8 - ( آبان 1397 )                   جلد 26 شماره 8 صفحات 646-661 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.18502/ssu.v26i8.237


XML English Abstract Print


چکیده:   (1804 مشاهده)
مقدمه: افسردگی و اضطراب از شایع­ترین اختلال­های روان شناختی محسوب می­شوند، بنابراین لازم است تا در جهت ارتقای روش­های درمانی میزان اثربخشی درمان­های گوناگون مورد مطالعه قرار بگیرد. از این رو پژوهش حاضر، با هدف بررسی فراتحلیل میزان اثربخشی درمان­های مبتنی بر ذهن آگاهی بر افسردگی و اضطراب بر اساس تحقیقات صورت گرفته در ایران بین سال­های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ صورت گرفته است.
روش بررسی: در این پژوهش از روش فراتحلیل استفاده گردید و پس از بررسی تعداد زیادی از مقالات و پژوهش­های صورت گرفته، با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی مثل SID، Magiran، Irandoc، Civilica، Ricest، Noormags  و Ensani.ir ۳۸ مطالعه انتخاب گردید. هم چنین در جهت رعایت ملاک­های ورود و استخراج اطلاعات مربوط به هر مطالعه از چک لیست استفاده شد و در نهایت ۵۹ اندازه اثر گزارش گردید. تحلیل­های آماری مربوطه با استفاده از نرم افزار فراتحلیل جامع (CMA-2) صورت گرفته است.
نتایج: یافته­های حاصل نشان داد که درمان­های مبتنی بر ذهن آگاهی به­طور معنی­دار در سطح خطای کمتر از ۰۵/۰ بر افسردگی و اضطراب موثر بوده است و اندازه اثر ترکیبی حاصل برای افسردگی و اضطراب بر حسب مقیاس هم بستگی به ترتیب ۵۷۴/۰ و ۶۰۷/۰، بر حسب مقیاس تفاوت میانگین­های استاندارد ۴۲۷/۱ و ۵۵۴/۱ و بر حسب مشخصه g هجز نیز ۳۸۹/۱ و ۵۱۱/۱ گزارش شد. هم چنین بررسی متغیر جنسیت به عنوان متغیر تعدیل کننده نیز عدم معنی­داری تفاوت مشاهده شده را نشان داد.
نتیجه‌گیری: نتیجه این فراتحلیل نشان می­دهد که درمان­های مبتنی بر ذهن آگاهی با استفاده از تکنیک­هایی چون توجه بر زمان حال و پذیرش بدون قضاوت هیجان­ها در بهبود نشانه­های افسردگی و اضطراب به­طور معنی دار و با اندازه اثر بالا موثر است.
واژه‌های کلیدی: فراتحلیل، ذهن آگاهی، افسردگی، اضطراب
متن کامل [PDF 1037 kb]   (808 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1396/8/28 | پذیرش: 1396/12/19 | انتشار: 1397/10/25