دوره 25، شماره 10 - ( دی 1396 )                   جلد 25 شماره 10 صفحات 759-769 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3287 مشاهده)
مقدمه: نیکوتین به عنوان مهم‌ترین جزء سیگار می­تواند سبب آسیب کبدی شود. این مطالعه با هدف بررسی اثربخشی عصاره ‌هیدروالکلی یونجه جهت کنترل آسیب کبدی ناشی از نیکوتین در موش­های ‌صحرایی‌ نر انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی، 24سر موش صحرایی‌ نر نژاد ویستار به طور تصادفی به 4 گروه مساوی تقسیم شدند: گروه کنترل (بدون تیمار)، گروه آزمایشT1 (نیکوتین)، گروه آزمایش T2 (نیکوتین + عصاره هیدروالکلی یونجه با دوز 250 میلی‌گرم بر کیلوگرم) و گروه آزمایش T3 (نیکوتین + عصاره هیدروالکلی یونجه با دوز 500 میلی‌گرم بر کیلوگرم). عصاره هیدروالکلی یونجه به شکل خوراکی و نیکوتین به صورت تزریق زیرپوستی با دوز 2/0 میلی‌گرم بر کیلوگرم به مدت 25 روز تجویز شد. در پایان دوره مقدار مصرف غذا، وزن بدن و کبد حیوانات اندازه‌گیری شد. نمونه­ خون از هر موش برای ارزیابی آلانین‌آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) اخذ گردید. . نتایج به دست آمده به با نرم افزار  SPSS ورژن 24 به صورت میانگین و انحراف استاندارد در آمده و با آزمون آنالیز واریانس یک طرفه و تست تعقیبی توکی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. سطح معنی داری 05/0P< در نظر گرفته شد.
نتایج: وزن بدن حیوانات در گروه T1 در مقایسه با گروه کنترل دچار کاهش معنی­داری شد(046/0=P). بین گروه­های مورد مطالعه اختلاف معنی­داری در میزان مصرف غذا مشاهده نگردید(054/0=P). وزن کبد در گروه­های آزمایش T1 و T2 کاهش معنی­داری در مقایسه با گروه کنترل داشت(044/0=P). به طور معنی­داری سطح سرمی آنزیم­های ALT و AST در گروه آزمایش T1 در مقایسه با گروه کنترل افزایش یافت( 05/0>P). همچنین در گروه­های تیمار با عصاره هیدروالکلی یونجه (T2 و T3) غلظت سرمی بیومارکرهای ALT و AST در مقایسه با گروه T1 کاهش معنی­داری داشت(05/0 >P.
نتیجه‏گیری: براساس یافته­های این تحقیق، عصاره ‌‌هیدروالکلی یونجه با اثرات آنتی‌اکسیدانی خود می­تواند سبب حفاظت کبد در برابر نیکوتین شود.
متن کامل [PDF 621 kb]   (1249 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فارماکولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۵