دوره 25، شماره 11 - ( بهمن 1396 )                   جلد 25 شماره 11 صفحات 843-852 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1711 مشاهده)
مقدمه: شیوع چاقی در جهان رو به افزایش بوده و نه‌تنها کشورهای درحال‌توسعه بلکه کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته را درگیر کرده است، این مطالعه قصد دارد تا به بررسی شیوع چاقی در دانشجویان دختر دانشگاه‌های ایران از طریق یک مطالعه مرور سیستماتیک و متآنالیز اهمیت پیشگیری از آن را تذکر دهد.
روش بررسی: مطالعه حاضر با روش متاآنالیز انجام شد، مقالات مرتبط با موضوع موردبررسی از طریق جستجو در پایگاه‌های SID، Pubmed و Sciencedirect و  Google scholar به دست آمد، ناهمگنی مطالعات با استفاده از شاخص  بررسی و تحلیل داده‌ها در نرم‌افزار  Comprehensive Meta-Analysis  انجام شد.
نتایج: در 10 مقاله مورد‌ بررسی، شیوع کلی شیوع چاقی در دانشجویان دختر دانشگاه‌های ایران 3 درصد (6/3-5/2 درصد: حدود اطمینان 95%) به دست آمد، بیشترین شیوع چاقی به‌دست‌آمده در دانشجویان در تهران با 3/9 درصد (1/15-6/5 درصد: حدود اطمینان 95%) (11) و کمترین شیوع چاقی به‌دست‌آمده در اردبیل با 1 درصد (4-4/0 درصد: حدود اطمینان 95%) به دست آمد.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه، گرچه شیوع چاقی در دانشجویان دختر بالا نبوده اما لازم است، توجه ویژه ای به اطلاع رسانی در مورد چاقی و ورزش دختران در دانشگاه‌ها مبذول گردد تا شرایط بیشتر شدن این شیوع فراهم نشود.
متن کامل [PDF 904 kb]   (719 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲