دوره 25، شماره 10 - ( دی 1396 )                   جلد 25 شماره 10 صفحات 828-842 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (915 مشاهده)
مقدمه: طبق تحقیقات انجام گرفته تابش­های تلفن­همراه می­تواند اثرات مخربی بر روی هیستوپاتولوژی مغز داشته باشد و ویتامین E به عنوان یک آنتی­اکسیدانت قوی با اثرات محافظتی شناخته شده است. این مطالعه به منظور ارزیابی اثرات محافظتی ویتامین E بر تغییرات بافت شناختی ناشی از امواج موبایل در مغز موش صحرایی انجام شده است.
روش بررسی: موش‌های صحرایی ماده ویستار به صورت تصادفی به4 گروه 6 تایی شامل گروه شاهد بدون درمان، گروه تجربی 1 (به مدت 14 روز، روزانه 12 تماس 10 دقیقه­ای در حال مکالمه به­وسیله گوشی هووای مدل H30–U10  دریافت کرده و در روز 15 ام تشریح شدند)، گروه تجربی 2 (تیمار 14 روزه و سپس تشریح بعد از 40 روز ریکاوری) و گروه تجربی3 (امواج + 100 میلی­گرم بر کیلوگرم ویتامین E به صورت عضلانی روزانه قبل از مواجهه با امواج دریافت کردند) تقسیم شدند.
نتایج: وزن موش­های امواج­دهی شده گروه­های 1و2 به طرز معنی­داری کاهش یافته، در حالیکه نسبت وزن مغز به وزن بدن نسبت به گروه کنترل افزایش نشان داد. علاوه بر این، امواج باعث افزایش مالون دی آلدهید و کاهش کاتالاز بافت مغزی و نیز افزایش تعداد نورون­های پیکنوزه در هیپوکمپ موش صحرایی شده است. استفاده از ویتامین E سبب سرکوب استرس اکسیداتیو در بافت مغز و کاهش نورون‌های پیکنوزه شده در هیپوکمپ موش صحرایی گردید.
نتیجه‌گیری: احتمالاً ویتامین E به عنوان یک آنتی‌اکسیدانت توانسته است میزان تغییرات بافت‌شناسی و مقدار استرس اکسیداتیو ناشی از امواج را در مغز موش صحرایی کاهش دهد.
متن کامل [PDF 1387 kb]   (287 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹