دوره 26، شماره 7 - ( مهر 1397 )                   جلد 26 شماره 7 صفحات 576-582 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (1585 مشاهده)
مقدمه: موکورمایکوزیس یک عفونت شدید قارچی است، که بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده را درگیر می­کند و قابلیت مرگ و میر بالایی دارد. بیمارانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری می باشند، از این رو تشخیص و درمان به موقع و مؤثر ضروری است.
گزارش مورد: خانم 73 ساله به علت درد، تورم و بی حسی گونه چپ به بیمارستان شهید صدوقی یزد مراجعه کرد. در آزمایشات به عمل آمده از بیمار، تشخیص دیابت کنترل نشده، داده شد.
بعد از بیوپسی از دهان بیمار، تشخیص موکورمایکوزیس داده شد. تخلیه کانون های نکروزه قارچی درکام و سینوس ماگزیلا صورت گرفت، هم چنین چشم چپ بیمار کاملاً تخلیه گردید، سپس بیمار به بخش پروتز دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ارجاع داده شد..
نتیجه‌گیری: با تشخیص سریع ضایعات قارچی می توان شانس بقای بیماران را بالا برد بنابراین دندان پزشک نقش مهمی در تشخیص اولیه ضایعات خواهد داشت و درمان به موقع مانع پیشرفت بیماری می گردد. جهت تخلیه کانون­های عفونی جراحی و دبریدمان صورت می­گیرد و به دنبال آن بیمار درگیر مشکلات نازیبایی در ناحیه صورت و دهان می­گردد. پس بازگرداندن ظاهر بیمار جهت بازسازی نقایص صورت گرفته ضروریست. و در این مرحله پروتزهای ماگزیلوفاسیال نقش مهمی دربازگرداندن ظاهر بیماران ایفا می کنند.
متن کامل [PDF 838 kb]   (978 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: دندانپزشکی
دریافت: 1396/1/15 | پذیرش: 1396/3/10 | انتشار: 1397/10/2