دوره 25، شماره 4 - ( تیر 1396 )                   جلد 25 شماره 4 صفحات 279-286 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1590 مشاهده)
مقدمه: سرطان پستان رایج‌ترین بدخیمی است که زنان را در سراسر جهان متأثر می‌کند. همچنین این بیماری یکی از فراوان‌ترین بدخیمی‌ها در بین زنان ایرانی است. آپوپتوز مکانیسمی شناخته‌شده برای مقابله با سرطان است که دارای مسیرهای داخلی و خارجی است. یکی از این مسیرهای خارجی، سیستم گیرنده- لیگاند Fas است که در پیام‌رسانی آپوپتوز در بسیاری از انواع سلولی خصوصاً در سلول‌های ایمنی نقش کلیدی ایفا می‌کند. اختلال در این مسیر موجب القای تومورزایی می‌شود. همچنین مطالعات نشان داده‌اند که وجود چندشکلی در ژن‌های مربوط به این مسیر میزان بیان آن‌ها را در سرطان‌های مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد. چندشکلی در ژن FasL نیز می‌تواند بر بیان آن تأثیر گذاشته و موجب خطر سرطان پستان شود. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط چندشکلی
IVS2nt-124A/G در ژن FasL و استعداد ابتلا به سرطان پستان بود.
روش بررسی: این مطالعه‌ی مورد- شاهدی با استفاده از 100 نمونه سرطان پستان و 100 نمونه‌ فرد سالم از استان آذربایجان شرقی انجام شد. بعد از استخراج DNA، تعیین ژنوتیپ با استفاده از روش ARMS-PCR صورت گرفت.
نتایج: توزیع ژنوتیپی افراد سالم و بیمار برای ژنوتیپ AA به ترتیب 0/44% و 0/60% بود و تفاوت آماری معنی‌داری در این توزیع مشاهده گردید (05/0P<). درصد ژنوتیپ AG در افراد کنترل بیش‌تر از افراد بیمار بود (0/50% و 0/33%) و تفاوت آماری بین این دو معنی‌دار بود (05/0P<). در مورد ژنوتیپ GG و توزیع آللی بین افراد سالم و بیمار هیچ تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد (05/0P>).
نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش حاضر نشان می‌دهند که ژنوتیپ AA با خطر افزایش سرطان پستان در بیماران سرطان پستان آذربایجان شرقی در ارتباط است.
واژه‌های کلیدی: سرطان پستان، چندشکلی، ژن FasL
متن کامل [PDF 442 kb]   (303 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۴