دوره 24، شماره 10 - ( دی 1395 )                   جلد 24 شماره 10 صفحات 818-827 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

HosseiniShirazi M, Alipour A, Firouzian A, Darvishi Khezri H, Omrani Nava M. Comparing sedationreceive as blouse and infusion at incidence of ventilator-associated pneumonia in intubated traumatic patients in ICU. JSSU. 2017; 24 (10) :818-827
URL: http://jssu.ssu.ac.ir/article-1-3936-fa.html
حسینی شیرازی مریم، علیپور عباس، فیروزیان ابوالفضل، درویشی خضری هادی، عمرانی نوا ملودی. مقایسه دریافت خواب‌آور به صورت بلوس و انفوزیون در بروز پنومونی ناشی از تهویه مکانیکی در بیماران ترومایی دارای لوله تراشه در ICU. مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي شهید صدوقی يزد. 1395; 24 (10) :818-827

URL: http://jssu.ssu.ac.ir/article-1-3936-fa.html


چکیده:   (3501 مشاهده)

مقدمه: پنومونی ناشی از تهویه مکانیکی (VAP: Ventilator association pneumonia) یکی از مهم‌ترین عوارض تهویه مکانیکی و علت مرگ‌ومیر در بیماران ترومایی تحت تهویه مکانیکی بستری در ICU است. هدف از مطالعه حاضر، مقایسه دریافت خواب‌آور به صورت بلوس و انفوزیون در بروز VAP در بیماران ترومایی دارای لوله تراشه در ICU بود.

روش بررسی: این مطالعه که از نوع تحلیلی آینده‌نگر بود، بر روی بیماران تحت تهویه مکانیکی بستری در بخش‌های ICU بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان ساری، از مهر 94 تا مهر 95 انجام شد. معیارهای ورود به مطالعه شامل بیماران ترومایی بالای 18 سال بستری در ICU و تحت تهویه مکانیکی به مدت بیش از 48 ساعت بود. علاوه بر اطلاعات دموگرافیک، اطلاعات بالینی بیماران نیز به‌صورت روزانه ثبت شد. پیگیری بیماران تا زمان ترخیص از ICU، جدا شدن از ونتیلاتور و یا فوت ادامه داشت.

نتایج: از مجموع 2304 بیمار بستری شده در ICU، 186 بیمار ترومایی که تحت تهویه مکانیکی طولانی‌تر از 48 ساعت داشتند، وارد مطالعه شدند. از میان بیماران ترومایی دریافت‌کننده خواب‌آور (154 نفر؛ 8/82%)، 66 نفر (9/42%) به صورت بلوس و 42 نفر (3/27%) به صورت انفوزیون داروی خواب‌آور را دریافت کرده بودند. میزان بروز VAP در بیماران دریافت‌کننده خواب‌آور به‌صورت بلوس یا انفوزیون، به ترتیب برابر با 1/6% و 4/52% بود. مقایسه میزان بروز VAP در بین بیماران دریافت‌کننده خواب‌آور به‌ صورت انفوزیون و بیماران دریافت‌کننده خواب‌آور به صورت بلوس، اختلاف معنی‌داری را نشان داد (005/0p<).

نتیجه‌گیری: تزریق خواب‌آور به صورت انفوزیون و مداوم به مدت بیشتر از 24 ساعت، می‌تواند بروز VAP را در بیماران ترومایی تحت تهویه مکانیکی بستری در ICU به طور قابل‌توجهی در مقایسه با تزریق خواب‌آور به صورت بلوس افزایش دهد. لذا توجه به این عامل خطر جهت کنترل و کاهش بروز VAP در این بیماران ضروری است.

متن کامل [PDF 1511 kb]   (676 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی پ‍ژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | SSU_Journals

Designed & Developed by : Yektaweb