دوره 24، شماره 12 - ( اسفند 1395 )                   جلد 24 شماره 12 صفحات 963-971 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2450 مشاهده)

مقدمه: انتروکوک‌ها پاتوژن‌های فرصت‌ طلبی هستند که نقش مهمی را در ایجاد عفونت‌های بیمارستانی ایفا می‌نمایند. این باکتری‌ها در سراسر جهان به عنوان دومین عامل عفونت مجاری ادراری در بیماران بستری و سرپایی شناخته شده اند. این پژوهش با هدف ارزیابی شیوع و شناسایی ژن های مقاومت به ونکومایسین و تعیین مقاومت آنتی بیوتیکی در سویه های VRE انجام شد.

روش بررسی: این پژوهش به صورت مقطعی- توصیفی بر روی 48 جدایه انتروکوک جمع‌آوری شده از نمونه ادرار بیماران بستری و سرپایی بیمارستان پیمانیه شهر جهرم انجام شد. جداسازی انتروکوک‌ها به کمک آزمون‌های بیوشیمیایی انجام گرفت. حساسیت نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های متداول مطابق با استاندارد CLSI با استفاده از روش انتشار دیسک و MIC با روش Broth dilution ارزیابی گردید، سپس وجود ژن‌های van A، van B، van C1/C2 در سویه‌های VRE با روش PCR چندگانه بررسی شد.

نتایج: از مجموع سویه‌های انتروکوک، 13 (27/09%) انتروکوکوس ‌فیکالیس، 6 (12/50%) انتروکوکوس ‌فیسیوم و 29 (60/41%) غیر فکالیس/ غیر فیسیوم شناسایی شدند. در مجموع 21 سویه (43/75%) از جدایه های نسبت به ونکومایسین مقاومت داشتند. در 3 سویه (14/28%) مقاومت به تمامی گروه‌های آنتی‌بیوتیک مورد بررسی مشاهده شد. 4 سویه (40%) ژن vanA و 2 سویه (20%) ژن vanB را حمل می‌نمودند، اما در هیچ‌کدام از جدایه‌ها، ژن van C1/C2 شناسایی نشد و در 4 سویه نیز هیچ‌کدام از ژن‌های مقاومت مورد بررسی مشاهده نشد.

نتیجه‌گیری: با توجه به ظهور گسترده انتروکوک‌های مقاوم به ونکومایسین، ضرورت انجام اقدامات کنترلی و پیشگیرانه و توصیه به عدم مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک وجود دارد.

متن کامل [PDF 748 kb]   (639 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۳۰