دوره 24، شماره 11 - ( بهمن 1395 )                   جلد 24 شماره 11 صفحات 876-886 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2289 مشاهده)

مقدمه: یکی از راه‌ های تقویت اثر واکسن‌ها استفاده از یاورها می‌باشد. STxB شیگلا دارای نقش یاوری و حاملی بوده و می‌توان با ممزوج کردن آنتی‌ژن‌های کاندیدای واکسن با این ادجوانت به تولید واکسن مناسب پرداخت. BLF1 نقش مهمی در بیماری‌زایی و ایجاد عفونت توسط بورخولدریا سودومالئی دارد. هدف این مطالعه، بیان ژن blf1-stxB در باکتری E. coli و بررسی تیتر آنتی‌بادی آن در موش است.

روش بررسی: در این مطالعه، پلاسمید pUC57 حاوی ژن blf1 با جایگاه‌های آنزیمی BamHI و SalI در وکتور بیانی pET28a(+)-stxB زیرهمسانه­ سازی گردید و به باکتری E. coli سویه BL21(DE3) تراریخت (ترانسفورم) شد. بیان کاست ژنی blf1-StxB تحت القای IPTG انجام گردید. بعد از تخلیص پروتئین نوترکیب با ستون کروماتوگرافی، چهار نوبت متوالی به موش سوری تزریق شد.

نتایج: در این مطالعه ژن blf1-stxB کلون شده در وکتور بیانی pET28a(+) به وسیله‌ PCR و آنالیز آنزیمی تأیید گردید. همچنین پروتئین نوترکیب تولید شده به وسیله SDS-PAGE و لکه‌گذاری وسترن تأیید شد. سپس آنتی‌بادی تولید شده از سرم موش جداسازی و توسط تست الایزا تأیید گردید.

نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه پروتئین BLF1 توانایی توقف پروتئین­سازی و STxB دارای نقش یاوری  است. این پروتئین نوترکیب می‌تواند به عنوان کاندیدای واکسن علیه بورخولدریا سودومالئی و شیگلا دیسانتری مورد استفاده واقع شود.

متن کامل [PDF 704 kb]   (497 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۶