دوره 25، شماره 1 - ( فروردین 1396 )                   جلد 25 شماره 1 صفحات 20-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4733 مشاهده)

مقدمه: چاقی موجب تجمع فاکتورهای پیش التهابی در بافت چربی شده و به عنوان یک عامل خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی به شمار می‌رود. ورزش‌های هوازی می‌توانند منجر به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش انباشتگی چربی و فاکتورهای پیش التهابی شوند. مطالعه حاضر به منظور بررسی تأثیر ورزش استقامتی بر بیان ژن رزیستین، به عنوان یکی از عوامل پیش التهابی، در بافت چربی احشایی موش‌های صحرایی نر چاق شده با رژیم پرچرب انجام شد.

روش بررسی: در یک مطالعه تجربی 20 سر موش نر نژاد ویستار به سه گروه کنترل (غذای استاندارد)، گروه چاق (غذای پرچرب) و گروه تمرین استقامتی (غذای پرچرب و تمرین استقامتی) تقسیم شدند. پروتکل تمرین استقامتی شامل روزانه 60 دقیقه دویدن با سرعت 22 متر بر دقیقه با تردمیل مخصوص حیوانات و با شدت70% حداکثر اکسیژن مصرفی، 5 روز در هفته و به مدت هشت هفته بود. میزان تغییرات وزن بدن موش‌ها اندازه‌گیری و میزان بیان ژن رزیستین در نمونه‌های بافتی با روش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (Real time PCR ) بررسی شد.

نتایج: غذای پرچرب باعث افزایش معنی‌دار وزن در موش‌های گروه چاق گردید (0.001P =). بیان ژن رزیستین در بافت چربی احشایی موش‌های گروه چاق در مقایسه با گروه کنترل تا 2 برابر افزایش یافت، اما این افزایش از نظر آماری معنی‌دار نبود. تمرین استقامتی بیان ژن رزیستین را در مقایسه با گروه چاق حدود 4 برابر کاهش داد، اما این کاهش نیز از نظر آماری معنی‌دار نبود.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که چاق شدن می‌تواند بیان ژن رزیستین را در بافت چربی احشایی افزایش و تمرین استقامتی بیان آن را کاهش دهد، گرچه این مطالعه حاکی از اثرات مفید ورزش است با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

متن کامل [PDF 1429 kb]   (1580 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: 1394/10/19 | پذیرش: 1395/10/4 | انتشار: 1396/3/20