دوره 24، شماره 12 - ( اسفند 1395 )                   جلد 24 شماره 12 صفحات 972-980 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2720 مشاهده)

مقدمه: مطالعات انجام شده نشان‌دهنده ارتباط آنتی‌بادی ﺿﺪ ﺗﻴﺮوﺋﻴﺪ ﭘﺮوﻛﺴﻴﺪاز (Anti-TPO) با نازایی می‌باشند. ﺣﺪود 5 ﺗﺎ 15 درﺻﺪ زﻧﺎن ﻳﻮﺗﻴﺮوﺋﻴﺪ نیز دارای آنتی‌بادی‌های ﺿﺪ ﺗﻴﺮوﺋﻴﺪ ﻫﺴﺘﻨﺪ. این مطالعه با هدف بررسی شیوع موارد مثبت آنتی‌بادی Anti-TPO در زنان یوتیروئید با نازایی توجیه نشده در بیماران مراجعه کننده به مرکز IVF بیمارستان افضلی پور انجام شد.

روش بررسی: مطالعه انجام شده از نوع cross_sectional  می‌باشد و در این مطالعه تعداد 75 نفر افراد یوتیروئید با نازایی توجیه نشده با استفاده از نمونه‌برداری آسان و جهت گروه کنترل 150 نفر خانم یوتیروئید بدون سابقه نازایی و دارای یک حاملگی موفق انتخاب شدند. ﻣﻴﺰﺍﻥ آنتی‌بادی ﺿﺪ ﭘﺮﺍﻛﺴﻴﺪﺍﺯ ﺗﻴﺮﻭﺋﻴﺪ ﺑﻪ ﺭﻭﺵ لیازون ﺩﺭ ﺳﺮﻡﻫﺎﻱ افراد شرکت‌کننده در مطالعه اندازه‌گیری و مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج: نتایج نشان داد میزان آنتی‌بادی Anti-TPO در افراد با نازایی توجیه نشده به طور معناداری بالاتر از گروه سالم است (گروه بیمار 3/61± 15/04 و گروه سالم 0/65±5/68، 0/013:p) در بین سایر متغیرهای مورد بررسی اختلاف میزان Anti-TPO در گروه افراد سالم برحسب سابقه سقط نیز معنی‌دار بود. بین سن، شاخص توده بدنی، میزان TSH و مصرف تریاک در دو گروه رابطه معنی‌داری یافت نشد. بین میزان Anti-TPO از یک سو و میزان TSH، شاخص توده بدنی و گراویدیته همبستگی مشاهده نشد.

نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه ما برای اولین بار نشان می‌دهد که میزان آنتی‌بادی Anti-TPO در زنان یوتیروئید با نازایی توجیه نشده به طور معنی‌داری بالاتر از افراد سالم است. پیشنهاد می‌شود این آنتی‌بادی در افراد با شکایت ناباروری اندازه‌گیری شود.

متن کامل [PDF 562 kb]   (707 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زنان و زایمان
دریافت: ۱۳۹۴/۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۶